Section outline

  • ТЕМА 1: Подходи за определяне на значимост в международната среда. реализъм: фактори определящи значимост в международните отношения

    На 28.02.2024.

    • Как се определя значимостта или относителната "сила" на даден субект в международните отношения?

      Това е водещият въпрос в първата лекция. Тя представя в обобщен план наличието на различни подходи и методологии за оценка на значимостта на субектите в международните отношения. Тук, макар и без задълбочено позоваване на теорията на международните отношения са откроени два базови подхода. Пърият стъпва на традициите на реализма и извежда оценката на значимостта в международните отношения през геополитически и геостретегически критерии. Вторият е обвързан с либералните възгледи за международните отношения, което отвежда оценката на значимостта в международните отношения на даден играч "отвъд" сравнението на класическите фактори, които изграждат неговата  "сурова сила".

      Втората част на лекцията представлява илюстрация на приложението на първия подход (стъпващ на реализма) за оценка на значимостта в международните отношения. Тук са дефинирани три основни групи фактори (или потенциал), които в своята съвкупност изграждат относителната сила на даден актьор в международната среда - политически, икономически и военен и комуникационен потенциал. За улеснение на студентите, всеки от факторите и неговото измерване са обвързани с определени количествени и качествени критерии, които са поставени в сравнителен аспект. 

      За политическия потенциал, сравнителните измерващи критерии са: традиции и присъствие в международните отношения; легитимност и универсалност на политическите послания и ценности и способността на даден актьор да влияе върху динамиката в международната среда.

      Икономическият потенциал е измерван и сравняван чрез количествени и качествени критерии - големина и относителен дял на Брутния национален продук на даден актьор спрямо световния Брутен продукт (големина на икономиката); динамика в развитието на БНП; отраслово разпределени на формирането на БНП; технологично ниво на икономиката; инвестиции в изследователска и развойна дейност; стандарт на живот и др.

      Военният и комуникационният потенциал са обвързани със сравнителни критерии, като: ниво на разходите за отбрана, брой и численост на армията и наличната техника, технологично ниво на наличната техника, но и с т.нар. въмжност за military power