Драги колеги,
Изследователският семинар на департамент "Антропология" – "Антропологични четения", ще има сбирка на 30 ноември 2021 г. с лектор д-р Любомира Вълчева. Нейната тема е свързана с изследване на "смесените бракове":
"Категорията "смесен брак" и държавната администрация в контекст на етническо прочистване (история отдолу)"Резюме:
Местното немско население, обитаващо достигнатите от Червената армия през 1944 година територии в Източна Европа става обект на систематични репресивни мерки. В България, за разлика от Словакия и частично Румъния и Унгария, тези практики се осъществяват в институционална рамка и създават съществен диалог между съветската контролна комисия, българската държава и немските й обитатели.
Изследването се ръководи от два основни регистъра. Първият се отнася до нормите на кампанията, ориентири между българската и съветската администрация. Вторият, изучаващ диалога между заинтересованите лица и държавата, се фокусира върху трайните национални препратки/референции, доминиращи към момента.
Анализът на този административен диалог позволява движения в категорическия репертоар, създаден на институционално ниво с цел преценяване на потенциалните чуждестранни врагове, и то чрез поставянето на заинтересованите немци в рамките на българската национална общност посредством тяхната религиозна, историческа, социална или семейна принадлежност.
Хетерогенността на групираните отгоре индивиди открива една силна реалност: антигерманските мерки докосват основно лица от смесени семейства, юридически или етнически сродни с немския свят и представляват проблематичен атрибут за административната класификация.
Специфичността на научната категория смесен брак (mixité) и “лабораторната” й функция (Gabrielle Varro) умножават облиците на това население и обхващат чрез институцията на семейството съществуващите възприятия на това какво е “враг” или “приятел” на новия ред, и то чрез националност, етническа принадлежност, политическа лоялност и индивидуален паркур. Класификацията на „нежеланите“ (indésirables) лица, произхождащи от смесени семейства поражда неравностойни отношения с държавата, между местни и чужди, между граждани и неграждани, но и между жени и мъже. Поставяйки разнообразието на изследваната група под лупата на анализа на репрезентацията на идентичностите, изникват редица въпроси, свързани с аспектите на сложна социална реалност сред българското население в края на Втората световна война.
Семинарът се провежда присъствено в зала 305, корпус 1, от 13.00 до 14.30 ч.
Ако нямате възможност, можете да се включите през страницата на семинара.
Хубави дни,
доц. д-р Ирена Бокова