Section outline

    • Направете промяна: Доброволчеството е начин да направите осезаема разлика във вашата общност и извън нея. Независимо дали сте запалени по опазването на околната среда, образованието, здравеопазването или друга кауза, тук има място за вас.

      Изградете мрежа от контакти: Доброволчеството не е само даване - става въпрос и за получаване. Ще имате шанса да срещнете хора с подобно мислене, да изградите трайни приятелства и да разширите професионалната си мрежа.

      Дайте тласък на своето личностно израстване: Доброволчеството предлага възможности за личностно развитие. Можете да научите нови умения, да придобиете ценен опит и да подобрите автобиографията си, докато правите нещо значимо.

      Присъединете се към подкрепяща общност: Ще работите заедно с отдадени хора, които споделят вашите ценности и страст.

      Надградете своите знания: Учене чрез доброволчество. Развийте нови знания, умения и компетентности. Намерете различна възможност за практика или стаж.


    •  Български младежки Червен кръст


       Обучение и подготовка по първа долекарска помощ, психосоциална подкрепа и реакция при бедствия, аварии и кризи. 
       Подготовка и повишаване на информираността на млади хора за превантивни дейности в случаи на различни инциденти с цел опазване живота и здравето на околните.


      Лора Фучеджиева, заместник-председател на БМЧК - l.fuchedzhieva@redcross.bg

        

      Каритас София

        

       Играя и уча с деца бежанци и мигранти

      Бъди приятел, учител и вдъхновител на деца, търсещи спокоен и достоен живот, далеч от родните си места. В центровете за бежанци палитрата от възможни занимания е пъстра -  можеш да водиш образователни сесии, да организираш творчески и спортни занимания, да упражняваш познанията си по арабски език, да водиш театър, музика, танци или накратко нещото, в което е творческата ти сила.

      Децата, които се опитват да се интегрират в българската образователна система имат голяма нужда от помощ с научаването на български език и подкрепа с домашните. Можеш да бъдеш до тях и да им помагаш.

      Мостове на изкуството

      В социален център “Благовещение” можеш да се включиш в заниманията по арт терапия, музикална терапия и трудотерапия (работа с керамика и глина), които нашите специалисти провеждат за децата и младежите с увреждания, посещаващи го. Можеш да участваш и като придружаваш младежите от центъра ни на екскурзии. 

      “КаритАрт” е социално ателие на Каритас София, чиято цел е изработените изделия от работилниците с деца и младежи от център “Благовещение” и жени бежанки да достигнат до хората, търсещи подарък с кауза. Като доброволец можеш да се включиш в благотворителните базари, в които “КаритАрт” участва.

       Young Caritas

       Young Caritas е младежкото движение към "Каритас София", което цели да подкрепи и развива социалните и хуманитарни лидери на утрешния ден. Насочен към ученици, студенти и специалисти между 18 и 30 години, то е общност от съмишленици, които са готови да отделят време и енергия за осъществяването на различни инициативи и проекти, насочени към най-уязвимите групи в нашето общество.

      Ако ти си на възраст между 18 и 30 години, вълнуваш се от социално значими каузи и искаш да развиваш уменията си в полза на цялото общество, Young Caritas няма търпение да те посрещне!

      Иван Куцаров, координатор доброволциivan.koutzaroff@caritas-sofia.org

       

      TimeHеroеs

        

       Фондация TimeHeroes: Избери една от всички разнообразни мисии на сайта ни 
      Сдружение "Конна терапия”: Водѝ конче за терапия на деца със специфични нужди край Кокаляне
      Фондация “Подарете книга”: Запиши се за обучение и посети дом, за да станеш приятел на дете през октовмри
      Сдружение “За Земята”: Подкрепи дейността на "За Земята" с проучвания, превод на текстове и присъствие на събития

      Моника Симеонова, координатор доброволци: monika@timeheroes.org

    • Всеки един от представените тук преподаватели може да бъде ваш ментор при акредитирането на доброволческата ви дейност.
      Изберете своя ментор и му пишете на посочения имейл.

    • Едуард МариновКазвам се Едуард Маринов eddie.marinov@gmail.com. През последните 20 г. активно участвам в доброволчески и благотворителни инициативи и дейности, свързани с обучение и информиране на деца, студенти и широката общественост за Целите за устойчиво развитие на ООН и свързаните с тях глобални проблеми, както и с подпомагане на образованието и социално-икономическото развитие на държави в Африка (Руанда, Кения, Малави, Етиопия, Мали, Нигер, ДР Конго и др.) и хуманитарната помощ при природни бедствия и кризи, свързани със сигурността. „Доброволчеството и милосърдието не трябва да са единични инициативи, които предприемаме, за да се почувстваме по-добре, а трябва да се превърнат в начин на мислене и поведение на всички хора, за да живеем в един по-добър свят“.

      За повече информация: https://ecatalog.nbu.bg/default.asp?V_Year=2023&YSem=&Spec_ID=&Mod_ID=&PageShow=teacherpresent&P_Menu=courses&Fac_ID=4&M_PHD=0&P_ID=3139&TabIndex=1&T_ID=7096&l=0


    • Магдалена Божкова Казвам се Магдалена Божкова mbojkova@nbu.bg и съм преподавател по френски език, литература и култура.
      Вярвам в доброволчеството, защото съм дълбоко убедена, че то е един от най-преките пътища за изграждане и съхраняване на цивилизовани отношения между хората. Когато проявяваме активна съпричастност към различни каузи, спомагаме за формиране на гражданско съзнание и отговорност и се учим на грижа за средата, в която живеем.
      Помагайки на бежанци и други уязвими групи хора, аз лично съм се уверила в силата на човешката солидарност. Отношението ни към онеправданите, слабите и хората в нужда е основно мерило за човечност, която може и трябва да се възпитава.

      Повече за мен: https://flc.nbu.bg/bg/teachers/prep-magdalena-bojkova-4732

    • Мария Тумбева

      Казвам се Мария Тумбева, mtumbeva@nbu.bgи съм част от екипа на Нов български университет от 2008 год. Преподвам Човешки ресурси най-общо казано, казвам го общо, за да направя препратка към мотивите ми да съм част от ДОБРОВОЛЧЕСКАТА инициатива на НБУ. Идеята за това да намираш най-доброто в хората в организациите. Доброволчеството за мен е нещо, което правим всеки ден, понякога съзнателно, понякога не. Включваме се в инициативи, програми и пр., но подпомагането е в истински малките неща, които правим всеки ден. С хората, с които работим, проектите, в които се включваме.

      Иска ми се заедно да вървим е една посока на разбиране на ДОБРОВОЛЧЕСТВОТО, и че то не е само за хора с възможности, ЗА ВСЕКИ Е!


    • Надежда ДимоваКазвам се Надежда Димова ndimova@nbu.bg. През целият си съзнателен живот съм помагала за различни инициативи и под различни форми за най-разнообразни каузи. За мен да си доброволец трябва да имаш душа и сърце. Да можеш, да искаш, да вложиш цялата си енергия, за да направиш добро. И стремежът да помогнеш трябва да бъде искрен, а не защото така трябва. И повярвайте ми, няма никакво значение колко голяма е инициативата, в която ще се включите, а значение има тя да се случи по най-добрия начин, защото миналото предизвиква настоящето, за да има бъдеще. Много малки каузи са се превърнали в големи проекти, които спасяват много хора и дори планетата Земя. За да има пролет в нашият живот трябва да има „много птички“, които в нужда да подадат ръка. Само така можеш ти да си щастлив. Оставяйки нещо ценно след себе си, помагайки на тези, които имат нужда. Това не са „клишета“. Помогнете и ще усетите онова неописуемо чувство на удовлетвореност, което не може с нищо да бъде заменено! Нека заедно да помогнем! 

      Още за мен: https://economics.nbu.bg/bg/teachers/doc-d-r-nadejda-dimova-5174

    • Христо Чукурлиев
      Казвам се Христо
      hchukurliev@nbu.bg. Съзнателно не се определям като доброволец, но много от действията ми са доброволчески. Спирам се и помагам на улицата винаги, когато видя нужда от помощ и мога да я предоставя. Постъпвам по същия начин със съседите си, но на тях активно предлагам помощта си, когато съобразя от какво имат нужда. Грижа се безвъзмездно за общите части и площи като ги поддържам в спретнат вид със собствени средства. Дарявам кръв поне веднъж годишно. Настаних у дома украинско семейство. Ужасявам се от болка, страдание и унижение и винаги, когато мога, действам за намаляването им. Отглеждам котка, прибрана от двора на университета, вече 15 години.

    • Катерина Йочева Казвам се Катерина Йочева kyocheva@nbu.bg, преподавател от департамент „Право“. За мен доброволчеството е отдаването на лично време и усилия за благото на другия, скромен израз на това да бъдеш добър човек. Отдавна изпитвам удовлетворение да бъда полезна на онези, които се нуждаят от помощ. Няма значение дали помощта е за опазване на околната среда или се предоставя на уязвими лица (деца, възрастни, хора с увреждания или чужденци (бежанци или мигранти). От значение е само да припозная и прегърна каузата. Най-желаната от мен награда са усмивките – на детето, на което си почел приказки или на възрастния човек, на когото си помогнал в труден момент. Нямам снимки, обаче имам много спомени, поради които вярвам, че животът ми дотук не е бил напразен, че има смисъл.  

      Подавам ръка на всеки, който изпитва като мен необходимостта да прави ДОБРО(волчество). Ако трупането само на спомени не Ви стига, няма пречки да ги запечатваме и на снимки!
      Още за мен:  https://law.nbu.bg/bg/teachers/doc-d-r-katerina-jocheva-4581

    • Албена ЧобановаКазвам се Албена Чобанова, albena.chobanova@gmail.com, хоноруван преподавател в НБУ.

      Още от младостта си изразявам интерес към благотворителността и се ангажирам в разнообразни инициативи на "Каритас". Активно участвам в доброволчески инициативи в подкрепа на бедни и бездомни хора, както и самотни възрастни лица, основно в рамките на "Каритас".

      През 2021 г. поех ролята на координатор "Публичност и комуникации" в "Каритас" София, продължавайки да работи неуморно за да подкрепим онези, които най-много се нуждаят от нашата помощ и надежда.

      Повече за мен: https://bnr.bg/finance/post/100672137

    • Доброволчеството е кауза и се прави от сърце.
      Искаме да ви се отблагодарим, че го правите, като ви признаем кредити за тренингов курс към вашата програма.
      Независимо дали става дума за бакалавърска, магистърска или майнър-програма, НБУ може да ви акредитира практика или стаж на стойонст 6 кр. и така доброволчеството да стане част от вашата диплома.

      КАК СТАВА ТОВА?

           1. Изберете си доброволческа инициатива и участвайте в нея - може да е една от тези, които ви предлагаме, но може и да е друга.
           2. Изберете си ментор от посочените по-горе и споделете с него опита, който сте придобили - можете да го опишете с думи, ноти и/или картини.
           3. Елате в Бакалавърски факултет, за да ви акредитираме доброволчеството като практика или стаж.

      И още нещо: Ако към момента на вашето участие още нямате тренингови курсове към програмата, акредитирането може да стане и в следващ семестър. А ако вече сте заверили практиките и стажовете си към прогрмата, пак можем да ви кредитираме участието в доброволчески инициативи и те да ви се впишат в дипломата като допълнителен курс.