Section outline

  • ТЕМА 3: Еволюция на ЕС като класически актьор в международните отношения

    Дата на провеждане: 20.03.2024 г.

    • Тема 3 към курса е иззградена около няколко основни проблема:

      1. Първата част от лекцията представя специфичната логика, в която Европейският съюз развива стремеж, политически капацитет и конкретни институции за активно участие в международните отношения и среда. Лекцията очертава наличето на специфична динамика в това отношение, която се определя от два взаимносвързани фактора: динамиката в международната среда (която отправя предизвикателства, но и отваря възможности за утвърждаване на даден субект в международните отношения) и вътрешната логика на интеграцията (паралелното стъпване на общностен и междуправителствен подход).

      2. На базата на това разбиране, като втора стъпка е разгледана еволюцията на ЕС по отношение на стремежа, политическия капацитет и изграждането на институции за активно участие в междунаордните отношения. Тук това развитие е представено в три основни етапа:

       - Поява на Европейското политическо сътрудничество в сферата на външната политика

       - Институционализирането на ЕПС след Единния Европейски Акт 1986 г.

       - Преминаването към Обща външна политика и политика за сигурност (ОВППС) и създаването на Европейска политика за сигурност и отбрана (ЕПСО) с договорите от Маастрихт и Амстердам

       - Натрупването на проблеми и еволюционни стъпки в развитието на ОВППС и ЕПСО - ОПСО в периода след Амстердам.

      Водещият акцент на лекцията е върху специфичната логика на възникване и развитие на възможностите на ЕС да води класическа обща външна политика. Именно разбирането, че външната политика и политикта за сигурност и отбрана са едни от най-важните елементи на националния суверенитет обясняват в значителна степен характера и специфичната логика на функциониране на ОВППС и ОПСО на ЕС, които стъпват на значим междуправителствен елемент и бавно развиват възможности за по-гъвкаво взимане на решения. 

    • Статията анализира една от историческите промени в развитието на Общата външна политика и политика за сигурност (ОВППС) на Европейския съюз, осъществена с договора за Европейски съюз от Амстердам 1997 г. Това е решението за изграждане на оперативен капацитет на ЕС за осъществяване на т. нар. "Петерсбергски задачи" - "хуманитарни и спасителни операции, мироопазващи операции и военни операции за овладяване на кризи, включително и операции за мироналагане. В исторически контекст договорът от Амстердам предвижда този оперативен капацитет да бъде предоставен на ЕС от Западноевропейския съюз. В последствие това решение ще доведе до  сливането на Западноевропейския съюз със структурите на Общата външна политика и политика за сигурност и Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС.

    • Статията анализира новите елементи в развитието на Общата външна политика и политика за сигурност на ЕС, заложени в ДЕС от Амстердам (1997 г.)

    • Студията представя и анализира потенциала и реалните възможности на ЕС да бъде актьор в сферата на сигурността, с оглед на ДЕС от Лисабон 2009 г. 

    • Страницата предлага богат списък от научна и изследователска литература по всички измерения на Общата външна политика и политика за сигурност (ОВППС) и Общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО) на Европейския съюз. Тук можете да намерите библиография, както за отделните периоди в развитито на способностите на ЕС да педрисъства и действа в международната среда (исторически от ЕПС до днес), така и библиография, съдържаща анализи на всички съвременни и актуалнзани и проблеми, свързани с ОВППС и ОПСО.

    • Най-новият стратегически документ на ЕС в сферата на външната политика и сигурността.

    • Първата стратегия за сигурност на ЕС от 2003 г.

    • Студия на изследовател от Стокхолмския институт за изследване на международния мир (SIPRI), относно приетата през 2003 г. Стратегия за сигурност на ЕС.